پرستار سالمند در منزل

پرستار سالمند در منزل و مراقبت سالمند در منزل پاکان افق

پرستار سالمند در منزل به یکی از نیازهای اصلی خانواده های امروزی تبدیل گشته است، چرا که با افزایش دغدغه های کاری افراد و درگیر شدن اکثر اعضای خانواده با کارهای خارج خانه عملا مراقبت از سالمند برای اعضای خانواده مقدور نمی باشد. هدف ما از ارایه خدمات به افراد سالمند به حداکثر رساندن سطح سلامت مشارکت و امنیت افراد سالمند به منظور تقویت کیفیت آنها در یک دوره سالمندی می باشد. شعار ما ایجاد و حفظ سالمندی پویا می باشد. انتخاب پرستار سالمند در منزل از موسسه مراقبتی و روانشناسی پاکان افق آرال به حفظ پویایی و امنیت سالمند شما کمک می کند.

تعریف سالمند سالم

سازمان بهداشت جهانی (WHO) افراد 60 سال و بالای 60 سال را به عنوان سالمند محسوب کرده است. با توجه به افزایش بهداشت، استفاده از داروها و افراد متخصص در حوزه های پرستاری و مراقبت از سالمندان و غیره هر روزه شاهد افزایش روزافزون جمعیت انسانی در جوامع مختلف هستیم. به تبع آن می توان در جوامع افراد سالمند بسیاری را مشاهده کرد که از کارافتاده نبوده و در پی ادامه زندگی و لذت بردن از دوران سالمندی خود می باشند.

پیری یا سالمندی

پیری یا سالمندی به الگوهای مشخص از دگرگونی های طبیعی در زندگی اطلاق می گردد که می توان دلیل آن را به افزایش سن نسبت داد. این بدان معنا نیست که با افزایش سن دگرگونی ها و تغییرات مختلفی در جای جای بدن به وقوع می پیوندد. این تغییرات را نمی توان به عنوان بیماری در نظر گرفت گرچه باعث محدودیت هایی در عملکرد جسمی و روانی فرد سالمند می گردد.

هدف ما و پرستار سالمند ما از ارائه خدمات به افراد سالمند به حداکثر رساندن سطوح سلامت، مشارکت و امنیت در جهت تقویت کیفیت زندگی آنان می باشد. سازمان بهداشت جهانی، سالمندی فعال را به عنوان یک هدف دست یافتنی برای سالمندان در نظر گرفته است. سالمندی فعال به مفهوم سالمندی با تجربه ی مثبت و زندگی طولانی تر به همراه فرصت های مستمر برای لذت بردن و مولد بودن است. به عبارتی سالمندی پویا بهینه سازی فرصت ها برای سلامت، مشارکت و امنیت به منظور افزایش کیفیت زندگی است.

با افزایش سن، آسیب پذیری افراد نیز افزایش می یابد. علاوه بر آن شرایط  زیستی سالمندان آنها را بیشتر در معرض خطر عواملی با اثر منفی بر تندرستی آنان قرار می دهند همانند انزوای اجتماعی و اتفاقات ناخوشایند که می تواند تا حد زیادی آنها را کنترل نمود. در این میان ارتباط مناسب پرستار سالمند و شخص سالمند عامل بسیار مهم و اساسی جهت رضایت سالمند محسوب می گردد.

وظیفه پرستار سالمند در منزل

 وظیفه اصلی پرستار سالمند در منزل مراقبت از شخص سالمند می باشد و روشن ترین نمود آن را می توانیم در رابطه بین پرستار سالمند و شخص سالمند مشاهده کرد. برقراری ارتباط موثر و صادقانه به علاوه احترام  به سالمند و در نظر گرفتن ارزش های اخلاقی و حرفه ای و صد البته توجه داشتن به ویژگی های خاص و متفاوت هر سالمند از موارد اساسی و بسیار مهم در پرستاری از سالمند می باشد. مراقبت از سالمند بخش مهم و اساسی از شرح وظایف حرفه ای پرستار سالمند می باشد. ما سالمندی را نه تنها پایان راه نمی دانیم بلکه آن را دوره ای متفاوت از چرخه زندگی دانسته که نیازهای روحی و جسمی متفاوتی را می طلبد.

پرستار سالمند در منزل و مراقبت سالمند در منزل پاکان افق


سالمند بیمار

موضوع سلامتی و ارتباط مستقیم آن با افزایش سن  و سالمندی و همچنین نحوه استخدام پرستار سالمند در دوران معاصر چالش های بسیار زیادی را پیش رو جوامع قرار داده است. افزایش طول عمر و به طبع آن اضافه شدن جمعیت سالمندان و هم چنین در اختیار داشتن خدمات رفاهی و امکانات مناسب و همچنین کمک گرفتن از نیروهای متخصص چون پرستار سالمند، یکی از مهم ترین دستاوردهای بشر در قرن حاضر بوده می باشد.

پدیده جدید سالخوردگی و سالمندی جوامع مختلف را درگیر کرده است. در این بین ساختارهای اجتماعی از شکل های سنتی به مدرن و صنعتی در سال های اخیر تغییر یافته و به تبع آن، ساختارهای خانوادگی از شکل های گسترده متکی بر مراقبت و نگهداری سالمند در درون ساختار خانواده، جای خود را به خانواده هسته ای سپرده است. در این خانواده فرزندان برای استقلال در زندگی و جدایی از والدین در تلاشند و ترجیح آنها در مواقع مشخص و مورد نیاز کمک گرفتن از پرستار سالمند می باشد.

جایگاه سالمندان همچنین در جوامع مدرن و صنعتی تغییر بسیار اساسی کرده است. دلیل آن را می توان گسست عاطفی بین نسل ها و شانه خالی کردن فرزندان از زیر بار مراقبت و نگهداری سالمند در خانه دانست. در این میان بسیاری از نهادها و سازمان ها در جایگاه جدیدی قرار گرفته اند که بتوانند این خلع را پر نمایند. اگر چه هیچ نهاد، سازمان و حتی پرستار سالمند نمی تواند جایگاه فرزندان و اعضای خانواده را در دوران سالمندی والدین داشته باشد.

تجربه مراقبت از سالمند

چه به صورت تدریجی پرستار سالمند در منزل شده باشید و چه به صورت ناگهانی، چه با میل قلبی یا وظیفه، مراقبت از سالمند را انتخاب کرده باشید چه به اجبار، احساسات عاطفی زیادی را در مراقبت از سالمند تجربه خواهید کرد. بعضی از این احساسات بلافاصله و بعضی پس از مدت طولانی از شروع کار مراقبت از سالمند شروع می‌شوند.

در هر موقعیتی فراموش نکنید که شما نیز بسیار مهم هستید. احساسات شما به عنوان پرستار سالمند در منزل بسیار حائز اهمیت است. بسیاری از این احساسات زمانی خود را نشان می‌دهند که روزهای متوالی را به مراقبت از سالمند بگذرانید. بسیاری از شاغلان پرستار سالمند درمنزل می‌گویند: " این موضوع برای من اتفاق نیافتاده، من مادرم (پدرم، همسرم، خواهر یا برادرم) را دوست دارم." ولی بعد از مدتی کوتاه احساسات منفی در مراقب سالمند در منزل ظاهر می‌شود و مراقب سالمند تلاش می‌کند آن‌ها را مخفی نگه دارد. مراقبان سالمند معمولا دوست ندارند این احساسات را بیان کنند چون نمی‌خواهند دیگران در مورد آن‌ها قضاوت کنند. اگر شما با تمامی احساسات خود کنار بیایید این احساسات در شما رسوخ می‌کنند. اهمیت ندادن به احساسات درونی باعث کم‌خوابی، بیماری‌های جسمی، مشکلات در تغذیه و ... می‌شوند. ولی زمانی که شما احساسات خود را قبول می‌کنید می‌توانید با تفکر راهی برای مقابله با احساسات خود بیابید. بنابراین هم شما و هم سالمندی نیاز به یاری اشخاص متخصص در این زمینه را احساس می کنید.