کودک پرخاشگر و نحوه برخورد پرستار با کودک پرخاشگر

پرستار کودک پرخاشگر و روش های تربیتی و پرستاری از کودک پرخاشگر یکی از مسائل مهمی است که مورد سوال پرستاران کودک و والدین قرار می گیرد. پرستار کودک باید چگونه با یک کودک پرخاشگر رفتار کند؟ رفتار والدین در قبال پرخاشگری کودکشان چگونه باید باشد؟ برای مقابله با پرخاشگری کودکان وظایف والدین و مراقب کودک در منزل چه چیزهایی باید باشد؟ معیارهای انتخاب پرستار کودک برای کودک پرخاشگرشان شامل چه نکاتی باید باشد؟ موسسه پاکان افق آرال با تجربه چندین ساله در زمینه پرستاری از کودک و پرستاری از سالمند در این مقاله سعی بر آن داشته به این سوالات به طور مختصر جواب داده و در مورد پرستار کودک پرخاشگر اطلاعات لازم را توضیح دهد. امیدواریم برای خوانندگان مفید واقع شود.

پرستار کودک پرخاشگر

پرخاشگری چیست؟

در یک تعریف عمومی پرخاشگری یعنی آسیب رساندن یا صدمه زدن عاطفی روحی به شخص مقابل یا خود می باشد. این کار ممکن است با قصد و نیت قبلی انجام بپذیرد یا هیچ نوع هدفی پشت آن نباشد. به همین دلیل ممکن است پرستار کودک پرخاشگر گزارش هایی را داشته باشد از پرخاشگری کودک به خود و یا اطرافیان. در برخی از موارد روابط با کودک پرخاشگر مرزهای اجتماعی را نقض می کند و ممکن است باعث ایجاد خلل در روابط با بقیه شود. پرخاشگری و خشونت یک پدیده ساختاری و چند بعدی است و دارای کارکردهای مثبت می باشد. در زبان عامه پرخاشگری را تنها به معنای زور ورزی و خشونت به کار می برند ولی چنین استنباطی تنها بخشی از مفهوم پرخاشگری را پوشش می دهد. بنا به تعریف ارونسون، پرخاشگری عملی است که هدف آن اعمال صدمه و رنج به دیگری است.

دلایل پرخاشگری کودکان

احتمال دارد که فرزندان شما، رفتارهای توأم با پرخاش و خشونت را که در محیط اطراف خود می‌بینند، الگوبرداری کرده و اجرا کنند. دلیل دیگر پرخاش کودکان هم می‌تواند تلاشی در جهت جلب توجه دوستان، خانواده یا معلمان باشد. اگر حواس‌تان نباشد، به‌عنوان والدین و یا پرستار کودک پرخاشگر با نادیده گرفتن یا پاداش دادن به کودک می‌توانید موجب تشویق او به رفتارهای پرخاشگرانه فراهم آورید. منظور این است که وقتی دقیقا شیوه‌ی برخورد با کودک در این موقعیت‌ها را ندانید، امکان دارد که ناخواسته او را در مسیر پرخاشگری هدایت کنید. در این بخش دلایل پرخاشگری کودکان و رفتار پرستار کودک پرخاشگر را به طور مختصر توضیح می دهیم.

۱- الگوپذیری از خانواده یا والدین

شاید این جمله را چندین بار از رسانه ها یا در بیلبوردهای شهرمان دیده ایم: ” کودکان نگاه می کنند کودکان یاد می گیرند”. دوران یادگیری کودکان در سنین کودکی می باشد و شخصیت آن ها بین سن ۴ تا ۷ سالگی تکمیل و تا سن ۲۰ سالگی تثبیت می شود. پس هر رفتاری که از طرف والدین در خانه اعمال شود کودکان همان رفتار را یاد می گیرند و از خود نشان می دهند. لزوم ندارد والدین با کودک پرخاشگر باشند تا او یاد بگیرد، اگر یکی از والدین با هر عضوی از خانواده رفتار خشونت آمیزی داشته باشد کودک نیز تحت تاثیر همان رفتار قرار گرفته و شروع به پرخاشگری می کند. هیچ کودکی از همان بدو تولد و سخن گفتن رفتار بدی ندارد و رفتار ها نیز تحت تاثیر ژنتیک نبوده و در دوران کودکی تکمیل می شود. پس وظیفه والدین یا پرستار کودک پرخاشگر در این سنین نوزاد و کودک، رفتار مناسب با کودک و اطرافیان می باشد. همیشه پیشگیری بهتر از درمان بوده است. پس از انجام اعمال پرخاشگری و خشونت آمیز در مقابل کودکان خودداری کنید.

۲- افسردگی و پرخاشگری

افسردگی می تواند پرخاشگری را به دنبال داشته باشد. کودکانی که هیچ گونه هم بازی ندارند، با یک خانواده افسرده زندگی می کنند، منزوی بوده و با هیچ کسی رابطه ندارند، شروع به پرخاشگری می کنند. والدین یا پرستار کودک پرخاشگر در این شرایط باید به عنوان یک همبازی با کودک رفتار کرده و باعث هیجان و دلخوشی در زندگی کودک بشود. تا کودک از ادامه رفتارهای پرخاشگری خودداری کند.

پرستار کودک پرخاشگر

۳-ناامیدی و پرخاشگری

گاها کودکان شروع به انجام کاری کرده و اگر نتوانند آن را به درستی انجام دهند شروع به بدخلقی می کنند و رفتار های خشونت آمیزی از خود نشان می دهند. پس از سپردن کارهایی که کودکان از انجام آن ناتوان هستند خودداری کنید. کارهایی که کودکان نتوانند آن را انجام دهند باعث ناامیدی کودکان می شود.

۴- مهارت های ارتباطی ضعیف

یکی از دلایلی که باعث پرخاشگری کودکان می شود، مهارت های ارتباطی ضعیف است. پرستار کودک پرخاشگر در این شرایط باید به عنوان یک دوست عمل کرده و همیشه با کودک در ارتباط باشد. و راه های ارتباطی کودک با جامعه را افزایش دهد تا کودک به یک فرد با روابط اجتماعی بالا تبدیل شود.

۵- آسیب های جسمی و مصرف دارو

کودکانی که بنا به بیماری های خاص تحت نظارت بوده و دارو های زیادی را مصرف می کنند رفتار پرخاشگرانه ای از خود نشان می دهند. حتی کودکانی که بنا به دلایلی آسیب جسمی دیده اند و توانایی انجام بعضی از کارها را نداشته باشند نیز رفتار خشونت آمیزی از خود نشان می دهند. در این صورت والدین یا پرستار کودک باید با کودک مدارا کرده و با صبوری راه های رفتار درست را به کودک نشان دهند.

۶- پرخاشگری در مدرسه

گاهی‌ کودکان‌ در مدرسه‌ قربانی‌ خشونت‌ می ‌شوند؛ و این‌ قربانی‌ شدن‌ باعث‌ می ‌شود که‌ خود آنها نیز عامل‌ خشونت‌ شوند. معمولا کودک در صورت مشاهده موارد زیر در مدرسه، رفتار پرخاشگرانه از خود نشان می دهد:

 • مورد تمسخر قرار گرفتن توسط کودکان و دانش آموزان دیگر
 • تنبیه توسط مسئولین مدرسه و یا معلم
 • کتک خوردن توسط بچه های دیگر
 • گم کردن اشیاء و لوازم تدریس
 • افت تحصیلی

پرستار کودک پرخاشگر

پرستار کودک پرخاشگر و نحوه برخورد با کودک پرخاشگر

درخصوص پرخاشگری‌های کودک با علل اضطراب باید گفت در این موارد والدین و پرستار کودک پرخاشگر، باید از نگرانی درونی و اضطراب کودک مطلع شوند و بهترین راه برای درمان این نوع از پرخاشگری، ورزش‌کردن و تخلیه هیجانات است. زمانی که کودک قربانی خشونت در مدرسه می‌شود باید والدین با مسئولان مدرسه صحبت و با تعامل دوطرفه این مشکل را برطرف کنند. به‌طورکلی خشونت و پرخاشگری بیشتر تحت تأثیر عوامل بیرونی است و والدین در درجه اول، باید محرک‌های محیطی را که باعث تحریک خشم و ایجاد خشونت در فرزندشان می‌شود شناسایی و سپس برای رفع آن به کمک روان‌شناسان و متخصصان اقدام کنند.

موسسه پاکان افق آرال با سابقه چندین ساله در زمینه پرستاری از کودک و پرستاری از سالمند آمده ارائه مشاوره رایگان برای خوانندگان عزیز می باشد. جهت مشاوره رایگان با این موسسه تماس حاصل بفرمایید.

موسسه پرستاری

تلفظ صحیح کلمات در کودکان

تلفظ صحیح کلمات در کودکان یکی از مسائل مهمی می باشد که چندین بار توسط والدین یا پرستار کودک از مشاوران موسسه پاکان افق آرال مورد سوال قرار گرفته شده است. اختلال در تلفظ کلمات در کودکان بخصوص تا سنین ۴ سالگی طبیعی بوده و ممکن است کودکان در تلفظ صحیح کلمات به مشکل بخورند. البته باید ذکر گردد که اگر این مسایل و مشکلات بعد از ۴ سالگی نیز ادامه داشته باشد این مشکل دیگر طبیعی و وابسته به رشد کودک نخواهد بود. بلکه این مسئله باید مورد توجه والدین و روانشناس کودک قرار بگیرد. در این مقاله موسسه پاکان افق آرال با استفاده از تجارب پرستاران و مشاورنش درصدد این است تا به تمامی سوالات والدین و پرستاران کودک در زمینه تلفظ صحیح کلمات در کودکان بپردازد. امیدواریم این مطلب برای خوانندگان مفید واقع شود.

سوالاتی که از موسسه پاکان افق آرال در مورد اختلال در تلفظ کودکان پرسیده شده است؟

 1. تلفظ صحیح کلمات در کودکان از چه سنی شروع می شود؟
 2. آیا اختلال در تلفظ صحیح کلمات در کودکان در سنین پایین طبیعی می باشد؟
 3. اگر اختلال در تلفظ کلمات کودکان حل نشود چه راه حل هایی را پیشنهاد می کنید؟
 4. با کودکانی که نمی توانند کلمات را درست تلفظ کنند چگونه باید برخورد کرد؟
 5. آیا اختلال در تلفظ ربطی به شنوایی کودکان دارد؟
تلفظ صحیح کلمات در کورکان
تلفظ صحیح کلمات در کورکان

همزمان با رشد نوزاد، گفتار و شنوایی کودک نیز رشد می یابد. گاهی تلفظ و یادگیری برخی حروف، برای کودکان کمتر از ۴ سال بسیار راحت تر از سایر حروف است، بنابراین بعضا کودکان حروف راحت را جایگزین حروف سخت می کنند که به این حالت «اختلال بیان آوایی» گفته می‌شود. در چنین حالتی ممکن است به دلیل ناآگاهی والدین و مراقب کودک فرد مورد تمسخر اطرافیان و دوستانش قرار بگیرد. در این شرایط والدین یا پرستار کودک باید با ملایمت با کودک برخورد کرده و در طی زمان تلفظ صحیح کلمات را به نوزاد یاد بدهند. بیشتر کودکان مبتلا به اختلال بیان آوایی در جمع‌های دوستان و خانواده، کمتر لب به سخن می‌گشایند و مهارت‌های کلامی را دیرتر می‌آموزند. مورد تسمخر قرار گرفتن کودک به‌وسیله هم‌سن و سالان هم باعث ترس او از بازی با آنها می‌شود. در چنین شرایطی باید از فرزندتان بخواهید در جمع صحبت کند و در قبال پاسخ دادن او را تشویق کنید. اگر متوجه شدید کودکی او را به دلیل نوع گفتارش تمسخر می‌کند، مانع این کار شوید. در زیر به مسائل مربوط به تلفظ صحیح کلمات در کودکان و روش های حل مشکل اختلالت تلفظ در کودکان به بحث پرداخته ایم.

دلیل اختلال در تلفظ صحیح کلمات در کودکان

در بسیاری مواقع تنها علت ایجاد اختلال تلفظ، یادگیری نادرست است. یعنی بدون وجود ناتوانی یا مشکل جسمی و فیزیکی خاص، کودک فقط به دلیل نداشتن الگوی صحیح، قادر به تولید درست صداهای گفتاری نیست، اما گاهی نیز علت ایجاد اختلالات تلفظ، وجود بیماری‌هایی نظیر اوتیسم، سندرم‌های ژنتیکی مثل سندرم داون، اختلالات عصبی مثل فلج مغزی، مشکلات شنوایی یا عفونت مکرر گوش، مشکلات عضوی مانند شکاف کام و وجود دندان‌های غیر طبیعی می‌باشند. در برخی خانواده‌ها دیده می‌شود خود والدین باعث تشویق اختلال تولید می‌شوند! این موضوع زمانی رخ می‌دهد که کودک کلمه‌ای را اشتباه بیان کند و اطرافیان این اشتباه را جالب و خوشایند بدانند و با تقلید کردن از کودک و تشویق او به تکرار کلمه باعث باقی ماندن اختلال شوند. پس یکی از مسائلی مهمی که در تلفظ صحیح کلمات در کودکان مطرح می باشد آموزش صحیح کلمات و تکرار نکردن واژگان نادرست توسط والدین و پرستار کودک می باشد.

تلفظ صحیح کلمات در کورکان
تلفظ صحیح کلمات در کورکان

– تلفظ صحیح کلمات در کودکان از چه سنی شروع می شود؟

همانطوری که در بالا اشاره کردیم به خاطر راحتی بعضی حروف، کودکان دوست دارند حروف راحت را جایگزین حروف سخت بکنند. پس در سن کودکی کاملا طبیعی به نظر می رسد که  بعضی کلمات را اشتباه تلفظ کنند. اما تحقیقات نشان می دهد که اختلال تلفظ در کودکان تا سنین ۴-۵ سالگی طبیعی بوده و بعد از این سن، یک نوع اختلال حساب می شود و باید درمان شود.

-با کودکانی که نمی توانند کلمات را درست تلفظ کنند چگونه باید برخورد کرد؟

تلفظ صحیح کلمات در کودکان یک مسئله جدی است که باید توسط والدین و یا پرستار کودک مورد توجه قرار بگیرد. اگر کودکی اختلال در تلفظ صحیح کلمات را دارد باید با آن کودک برخورد نشود و تنها راه مقابله با این مشکل، رفتار مناسب و مسالمت آمیز با کودک می باشد. پس برخورد شدید والدین نه تنها مشکل را حل نکرده بلکه کودکان ممکن است استرس گرفته و کلمات دیگر را نیز اشتباه تلفظ کند

-آیا اختلال در تلفظ ربطی به شنوایی کودکان دارد؟

اگر کودکتان در تلفظ کلمات مشکلی دارد و این مشکل بیش از حد طبیعی می باشد و باعث نگرانی والدین می شود حتما به یک متخصص مراجعه نموده و این مسئله را پیگیر باشد. چون در برخی موارد مشاهده شده است که اختلالات تلفظ از شنوایی بد کودک متاثر بوده است

راه های آموزش تلفظ صحیح کلمات در کودکان

۱- کتاب های آموزشی

یکی از راه های حل مشکل اختلال در تلفظ کودکان، استفاده از کتاب های آموزشی می باشد که حروف را با صدا تکرار می کنند. معمولا برای کودکان این نوع کتابهای آموزشی در بازاز  زیاد می باشد. بهترین کتاب ها برای کودکان همان کتاب هایی هستند که تصاویر کارتونی دارد و کودکان بیشتر با این کتاب ها انس می گیرند.

۲- تکرار حروف و کلمات

یکی دیگر از موثرترین راه حل مشکل اختلال در تلفظ، تکرار حروف و کلمات توسط والدین یا پرستار کودک می باشد. همیشه تکرار یک چیزی برای آموزش موثر بوده و تا به امروز نیز نتیجه مثبتی داشته است. تکرار مکرر حروف توسط والدین به گونه ای که نوزاد یا کودک خسته نشود موثرترین روش در تلفظ صحیح کلمات در کودکان می باشد.

۳- تماشای تلویزیون و انیمیشن

معمولا کودکان در سنین ۲-۵ سالگی دوست دارند انیمیشن تماشا کنند. نشان دادن انیمیشن هایی که حروف را تلفظ می کنند و کلمات و واژگان درست را برای کودکان یاد می دهند خیلی تاثیر گذار خواهد بود.

تلفظ صحیح کلمات در کورکان
تلفظ صحیح کلمات در کورکان

تفاوت لکنت زبان و اختلال در تلفظ

اغلب اختلال‌های گفتاری محدود به لکنت زبان نیست اما عموم مردم تمام اختلالات گفتاری را با عنوان لکنت می‌شناسند در حالیکه لکنت زبان یکی از اختلالات گفتاری است. از جمله مشخصات لکنت زبان این است که گفتار شخصی که قبلا به خوبی صحبت می‌کرده، براثر ترس یا شوک دچار اختلال بیانی شود. در این موارد برخی از کودکان «ک» را «ت» تلفظ می‌کنند که در این حالت گفته می‌شود فرد دچار اختلال تلفظ است و با مراجعه به مراکز گفتار درمانی و تمرین‌های ارائه شده در این مراکز اختلال گفتاری او برطرف می‌شود. علت وجود برخی اختلالات گفتاری از صدمات ایجاد شده در تارهای صوتی می باشد و عللی چون جراحی و یا جیغ کشیدن که موجب گرفتگی صوت می‌شود، از دیگر مواردی است که مراجعان را به سمت گفتار درمانی می کشاند.

موسسه پاکان افق آرال با سابقه چندین ساله در زمینه پرستاری از کودک و پرستاری از سالمند آمده ارائه مشاوره رایگان برای خوانندگان عزیز می باشد. جهت مشاوره رایگان با این موسسه تماس حاصل بفرمایید.

موسسه پرستاری

مزیت های گوش کردن موسیقی در سالمندان

گوش کردن موسیقی در سالمندان چه مزیت هایی می تواند داشته باشد؟ برای پاسخ دادن به این سوال ابتدا باید به آرامش بخش بودن موسیقی برای کلیه سنین اشاره کرد. با افزایش سن به طبع سرگرمی های فرد کمتر شده و این تایم های خالی را باید با انجام فعالیت هایی پر کرد. مزیت های گوش کردن موسیقی در سالمندان بسیار متعدد بوده که موسسه پاکان افق آرال به عنوان یک موسسه با سابقه چندین ساله در زمینه پرستاری از سالمند و پرستاری از کودک با استفاده از تجارب پرستاران و مشاوران موسسه، به این مسئله پرداخته است. امیدواریم این مطلب برای خوانندگان عزیز مفید واقع شود.

گوش کردن موسیقی در سالمندان مانند سایر فعالیت هایی که سالمندان انجام می دهند می تواند دارای مزایا و معایبی باشد. این نوع استفاده سالمند از این گونه فعالیت ها می باشد که مشخص می نماید سالمند می تواند از آن فعالیت استفاده بهینه نماید یا نه.  گوش کردن موسیقی در سالمندان با صدای بلند و به خصوص با هدفون، می تواند سبب گردد که به شنوایی سالمندان آسیب جدی برسد.  ولی گوش کردن موسیقی های کلاسیک و آرام بخش سلامت روان سالمندان را سبب می گردد. در این میان تشویق سالمندان به رفتن به کنسرت ها نیز بسیار برای سالمندان خوشایند خواهد بود. زیرا علاوه بر لذت بردن از خود موسیقی سبب تقویت روابط اجتماعی سالمند نیز می گردد.

 گوش کردن موسیقی در سالمندان

افراد سالمند اغلب از تنهایی و افسردگی رنج می‌برند، به خصوص زمانی که در نهایت سر از خانه سالمندان درمی‌آورند. موسیقی به افراد مبتلا به آلزایمر برای تمرکز بر واقعیت کمک فراوانی کرده است، البته تمرکز کوتاه مدت. موسیقی هم‌چنین میزان آشفتگی این بیماران را کاهش داده است. محققان پی برده‌اند افرادی که در گذشته یکی از آلات موسیقی را می‌نواخته‌اند نسبت به کسانی که این کار را انجام نداده‌اند از نظر جسمی و احساسی نزدیکی بیشتری با این روش درمانی خواهند داشت و نتایج بهتری به دست خواهند آورد. پس مس توان نتیجه گرفت گوش کردن موسیقی در سالمندان مزایای بسیار زیادی دارد.

گوش کردن موسیقی در سالمندان و مزیت های آن

معمولا سالمندان به علت افول سن و ناتوان بودن در انجام کارهای روزمره، انگیزه ای برای گوش کردن به موسیقی را ندارند. پس وظیفه والدین یا پرستار سالمند این است که سالمند را به فعالیت های آموزشی و تفریحی ترقیب کند تا باعث افزایش روحیه در سالمند شود. در زیر به چند مورد از مزیت های گوش کردن موسیقی در سالمندان  پرداخته شده است:

۱- ایجاد هیجان و افزایش فعالیت های بدن

یکی از مزیت های گوش کردن به موسیقی در سالمندان ایجاد هیجان و فعالیت های بدنی به خصوص تاثیر بی نظیر بر قلب می باشد. در یک مطالعه که پرستاران سالمند در یک موسسه سالمندی آمریکا انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند ضربان قلب سالمندانی که به موسیقی گوش می کنند نسبت به سالمندانی که به موسیقی گوش نمی کردند طبیعی تر بوده و فشار خون طبیعی داشته اند.

 ۲- تسکین درد

شاید باور این مسئله سخت باشد که موسیقی به تسکین درد کمک می کند ولی در مطالعاتی که در دانشگاه ماساچوست انجام دادند به این نتیجه رسیدند که بیمارانی که از یک درد ثابت رنج می برند با گوش دادن به موسیقی به خصوص موسیقی کلاسیک درد آنها کمتر و تسکین یافته است. در برخی موارد مشاهده شده است که موسیقی هایی مانند جاز یا heavy metal باعث اختلال در روان سالمند شده و در نتیجه این نوع موسیقی ها برای سالمندان توصیه نمی شود. پس می توان تتیجه گرفت که گوش کردن موسیقی در سالمندان باید بر اساس سلیقه خاصی صورت بپذیرد.

 گوش کردن موسیقی در سالمندان

۳- تقویت ایمنی بدن

انجمن مدرسه موسیقی واقع در دانشگاه ایالتی میشیگان بسیاری از خواص درمانی موسیقی را لیست کرده است. یکی از جالب‌ترین مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که چگونه سطوح اینترلوکین- ۱ که تقویت کننده‌ای کلیدی برای سیستم ایمنی بدن ما هستند، می‌توانند با قرار گرفتن در معرض موسیقی بهبود یابند و تقویت شوند. این مطالعه نشان داد که حتی یک ربع ساعت گوش کردن موسیقی در سالمندان نیز مؤثر است. این تأثیر در کتابی با عنوان تولد دوباره موسیقی یا «The Rebirth of Music» نیز ذکر شده است.

۴- افزایش یادگیری و حافظه

یکی از مزیت های گوش کردن به موسیقی در سالمندان، افزایش یادگیری و افزایش حافظه است. در طی تحقیقاتی که موسسه پاکان افق آرال با مشاوران و پرستاران سالمند خود انجام داده بود به این نتیجه دست یافتیم که موسیقی می تواند باعث افزایش یادگیری سالمندان و بازیابی حافظه بلند مدت و کوتاه مدت سالمندان شود. سالمندانی که بیماری آلزایمر را داشته اند با گوش دادن به موسیقی کلاسیک و حتی موسیقی هایی که از آنها خاطره داشتند، خاطرات و حافظه آن ها بازیابی شده و دوباره خاطرات را به طور کوتاه مدت هم که شده از مغز خود گذرانده اند. همان طور که می گویند موسیقی غذای روح می باشد و با گوش دادن به موسیقی مغز و روان آدم راحت و ریلکس می شود.

گوش کردن موسیقی سالمند

۵- کاهش استرس

گوش کردن موسیقی در سالمندان که از آن نیز لذت ببرند سطح تولید هورمون کورتیزول ( هورمون استرس) را در بدن کاهش می دهد. یک از مهمترین پیشنهاداتی که می توانیم به والدین و یا پرستار سالمند برای کاهش استرس سالمند کنیم همان ترغیب سالمند برای گوش کردن به موسیقی می باشد.

۶-کاهش افسردگی

مطالعات نشان می دهد که ۳۵۰ میلیون نفر در جهان از افسردگی رنج می برند که بیشترین تعداد این افراد را هم سالمندان به خود تخصیص داده اند. اما پژوهش های دیگر نیز مشخص کرده اند که گوش کردن به موسیقی به خصوص موسیقی های با ریتم شاد می تواند به صورت ناخود آگاه در کاهش افسردگی افراد به خصوص سالمندان تاثیر بی نظیری داشته است.پس یکی از مزیت های گوش کردن به موسیقی در سالمندان کاهش افسردگی می باشد. گوش کردن موسیقی در سالمندان به کاهش افسردگی کمک شایانی می نماید.

۷-افزایش روابط اجتماعی

موسیقی باعث افزایش درک فرد و سخن گفتن سالمند می گردد. در ضمن موسیقی اعتماد به نفس شخص سالمند را نیز افزایش داده و باعث می شود فرد در هنگام سخن گفتن هیچ مشکل و استرسی نداشته باشد. گوش کردن موسیقی در سالمندان به حفظ و گسترش روابط اجتماعی سالمند کمک شایان توجهی می نماید.

برای مشاوره رایگان در زمینه پرستاری از کودک و سالمند می توانید با موسسه پاکان افق آرال تماس حاصل بفرمایید.

موسسه پرستاری

روش های تشویق کودکان

روش های تشویق کودکان و حتی در بعضی مواقع تنبیه کودکان در مقابل کارهای نادرستشان، یک نوع روش تربیتی خاصی به حساب می آید. تشویق کودکان به عنوان یک پاداش دهی تلقی می شود. یعنی کودک در قبال کارهایی که انجام می دهد از طرف خانواده برای انجام دوباره همین کارها، مورد تشویق قرا می گیرد. تشویق و تنبیه می بایستی در زمان و در جای مناسب انجام گردد. چه والدین و چه پرستار کودک در منزل می بایستی زمان های مناسب تشویق کودکان را بدانند. زیرا که مراقب کودک آشنا به مباحث روانشناسی کودک به خوبی می تواند از تشویق کودکان برای افزایش یک رفتار استفاده نماید. موسسه پاکان افق آرال با سابقه چندین ساله در زمینه پرستاری از کودک و پرستاری از سامند، در این مقاله سعی داشته است تا روش های تشویق کودکان را با استفاده از تجارب پرستاران و مشاورانش برای شما عزیزان ارائه دهد. امیدواریم این مطلب برای خوانندگان مفید واقع شود.

روشهای تشویق کودکان

رفتارهای کودک باید مورد توجه والدین یا پرستار کودک قرار بگیرد زیرا که رفتارهای مناسب کودکان در هر زمانی بهید سبب تشویق کودکان گردد. به طور طبیعی هر فردی صرف نظر از سنش دوست دارد به خاطر انجام کارهای خوب مورد تشویق قرار بگیرد. ولی چون سن کودکی یک دوره حساسی بوده و شخصیت کودکان در این سن شکل می گیرند، باید در مورد تربیت کودک و تشویق برای انجام کارهای خوب دقت زیادی شود. در واقع شما با تشویق کودکان باعث تثبیت و تقویت رفتارهای کودکان می شوید. تشویق کودکان دارای مزایای زیادی است که در زیر به چند نمونه از این مزایا اشاره می کنیم:

 • افزایش اعتماد به نفس: اگر کودکتان را به خاطر انجام امور درست تشویق کنید شما در اولین مرحله اعتماد به نفس کودکتان را افزایش می دهید. اعتماد به نفس بالا نیز باعث رضایت از زندگی و شادی و … را به دنبال خواهد داشت.
 • افزایش انگیزه برای کارهای بیشتر: تشویق کودکان باعث ایجاد انگیزه برای انجام کارهای خوب بیشتر خواهد شد.
 • افزایش پشتکار: کودکانی که برای کارهای خوبشان مورد تشویق قرار می گیرند پشتکار بهتری نسبت به بقیه کودکان خواهند داشت.

رفتارهای طبیعی هر فردی نسبت به سن آن متفاوت بوده و ممکن است هر شخصی در هر بازه سنی کارهای خوب یا بدی را انجام دهد. ولی در سنین پایین اگر کودکی به خاطر انجام کارهای مثبتش، مورد تشویق والدین و پرستار کودک قرار بگیرد با یک پشتکار مناسبی وارد سنین بعدی خواهد شد. روش های تشویق کودکان متعدد بوده ولی چند نمونه از این روش های را در ادامه آورده ایم و در مورد آن ها توضیح مختصری ارائه داده ایم.

روش های تشویق کودکان

تشویق های کودکان ممکن است به صورت کلامی یا غیرکلامی باشد. سنین خردسالی معمولا برای تشویق های غیرکلامی مناسب تر است. در زمانی که خردسال را تشویق می کنید سعی کنید احساسات و هیجانات خود را نیز نشان دهید تا نوزاد انرژی را از هیجانات شما دریافت کند. تشویق های غیرکلامی هم مانند هدیه دادن، تشکر از طریق حرکات دست و صورت ( مثلا دست بر شانه کودک زدن و چشمک زدن و … ) .

۱- در تشویق کودکان خود روراست و صادق باشید

یکی از روش های تشویق کودکان روراست بودن با کودکان است. گاهی مشاهده شده است والدین، کودکان را  صرف برای این که اعتماد به نفس کودک را افزایش دهند کودکان خود را تشویق می کنند حتی اگر کاری را انجام نداده باشد. در واقع این عمل درست نبوده و در برخی موارد مشاهده مشده که انتظار کودکان را افزایش می دهد. باید در مورد رفتارهای کودکان خود روراست باشید. زمانی که کودکتان را سر چیزهای بی مورد تشویق می کنید، در واقع ارزش تشویق کردن را کاهش می دهید و اگر در قبال یک کار پسندیده اش تشویق کنید، در این صورت تشویق شما را عادی جلوه می دهد.

برخی موارد هم مشاهده شده است که تشویق برای گول زدن کودک می باشد. این نوع تشویق هم جز تشویق های ناصادق بوده و باعث می شود کودک نیز این نوع رفتارها را یاد بگیرد و در طول زندگی هم برای گول زدن مردم از تشویق های دروغین استفاده کند. تشویق های دروغین تاثیرات منفی زیادی دارند. برای مثال کودکتان را به خاطر کار خوبی که انجام داده است تشویق کرده اید و قول پارک رفتن را داده اید. اگر به قول خود عمل نکنید در این صورت همیشه در نزد کودکتان تشویق های شما بی ارزش تلقی خواهد شد.

روشهای تشویق کودکان

۲- به طور مکرر کودک را مورد تشویق قرار ندهید

تحسین و تشویق یکسره از کودکان، انگیزه کودکان را در انجام دادن کارها از بین می برد. طی تحقیقاتی که در کشور انگلیس برای کودکان در سن ۶-۹ سال در یک مدرسه انجام شد، نشان داد کودکانی که به طور مکرر در کلاس درس به خاطر کمک به دیگر همکلاسی هایش مورد تشویق معلم خود قرار گرفته است روز به روز انگیزه برا کمک کردن به همکلاسی هایش کاهش پیدا کرده است. به همین نباید تشویق ها به صورت مکرر باشد. تشویق کودکان می بایستی به صورت برنامه ریزی شده از سمت پرستار کودک انجام گیرد.

۳- تشویق کودکان می بایستی شامل انجام کار باشد تا تشویق کودک

سعی کنید به جای تشویق کودکتان، انجام کار را تشویق کنید. کودک را برای رسیدن به اهداف مشخص و خوب تشویق کنید و کارهایی که خوب است را در چشم کودک خود بزرگ جلوه دهید و تا تشویق شما باعث بشود کودک برای انجام امور دیگر نیز انگیزه پیدا کند.

۴- تشویق تلاش کودکان به جای مهارت

یکی از روش های تشویق کودکان تشویق تلاش های کودکان می باشد. والدین یا پرستار کودک باید تلاش های کودکان را بیشتر از مهارت کودکان تشویق کند. به صورت طبیعی حتی یک انسان بزرگسال هم ممکن است تلاش زیادی انجام دهد ولی به هدفی که خواسته نرسد. تلاش فرد ارزشمند بوده و باید در هر صورت مورد تشویق واقع شود. اگر کودک به خاطر تلاش هایش تشویق شود، انگیزه انجام کارهای بزرگ دیگر نیز به دست خواهد آورد.

این نکته‌ای اساسی است که والدین بتوانند به تشویق‌های خود جنبه مادی ندهند. البته وجود جنبه مادی و بهره‌گیری از اشیایی که مورد علاقه کودک است، اشکالی ندارد به این شرط که کودک را دچار شرطی شدن نکند. اما راهکارهای بهتری هم وجود دارد. مثلا اینکه یکی از رفتارهای خوب و شایسته کودکتان را در حضور خودش و در مجلسی که دیگران هم حضور دارند، مطرح کنید و این می‌تواند عامل خوبی برای تشویق او باشد.

برای مشاوره رایگان در مورد مسایل کودک و سالمند می توانید با موسسه پاکان افق آرال تماس بگیرید.

موسسه پرستاری

 

سالمند چه زمانی به پرستار شبانه نیاز دارد؟

پرستار شبانه سالمند

پرستار شبانه سالمند یکی از مسایل مهمی است که در هنگام استخدام پرستار باید به آن دقت کرد. معمولا بسته به شرایط سالمند تعرفه های پرستاری از سالمند متفاوت بوده و باید در قرارداد تمام شرایط قید شود. در بیشتر مواقع به علت شاغل بودن فرزندان و کهولت سن والدین و نداشتن تخصص خاص در جهت نگهداری از سالمند توسط فرزندان، نیاز به پرستار یا مراقب به صورت روزانه و شبانه روزی می باشد. اما اگر سالمند در یک شرایطی خاصی قرار داشته باشد که خود نتواند کارهای شخصیش را در طول شبانه روز انجام دهد در این صورت نیاز به پرستار شبانه روزی در خانواده به راحتی احساس می گردد.. موسسه پاکان افق آرال با سابقه چندین ساله در حیطه پرستاری سالمند و پرستاری کودک در این مقاله سعی کرده است نشانه هایی که شما پرستار شبانه سالمند نیاز دارید را مورد بررسی قرار داده و در اختیار شما خوانندگان قرار دهد.

پرستار شبانه سالمند را می توان از ضروریات دنیای امروز در نظر گرفت. معمولا سالمندان با افزایش سن از انجام دادن برخی کارها ناتوان می شوند. اگر در این سن سالمند دچار مشکلات جسمی و روانی نیز گردد در این صورت نیاز به استخدام پرستار سالمند چندین برابر احساس خواهد شد. نیاز به پرستار شبانه سالمند برای هر کسی متفاوت می باشد زیرا که برخی از خانواده ها در زمانی اقدام به استخدام مراقب سالمند می کنند که هنوز سالمند سالم است و هنوز می تواند کارهای شخصیش را انجام دهد. در زیر ما نشانه هایی که سالمند شما نیاز به مراقبت شبانه روزی دارد را ارائه کرده ایم:

۱- آلزایمر یا دمانس در سالمندان

دمانس یک سندروم است که در آن، عملکرد شناختی (یعنی توانایی پردازش اندیشه) از آن چه که از پیری طبیعی انتظار می رود، زودتر زوال پیدا می کند. بیماری دمانس بر حافظه، تفکر، جهت گیری، درک، محاسبه، ظرفیت یادگیری، زبان و قضاوت تاثیر می گذارد. امروزه حدود ۱۲ میلیون نفر در جهان دمانس دارند و نیاز به پرستاری از سالمند آلزایمر نسبت به سال های قبل بیشتر شده است. و انتظار می‌رود که این تعداد در سال ۲۰۴۰ به ۲۵ میلیون برسد. آلزایمر مرحله پیشرفته دمانس می باشد. پرستار شبانه سالمند آلزایمر را می بایستی افرادی انجام دهند که در خصوص مراقبت از سالمند دمانس تخصص دارند.

در سالمندانی که مبتلا به آلزایمر می باشند ممکن است در طول شبانه روز چندین بار این اختلالات بروز کرده و از انجام دادن کارهای روزمره ( حتی خوردن آب) عاجز شوند. معمولا سالمندان مبتلا به آلزایمر چندین بار در طول شب بیدار می شوند و ممکن است دنبال چیزهایی بگردند که ذهنشان مکان آن را یاری نمی دهد. در شرایطی که سالمند دچار آلزایمر می باشد استخدام پرستار شبانه سالمند یا مراقب سالمند شبانه ضروری می باشد. چندین بار مشاهده شده است که سالمند در طول شب از خواب بیدار شده و به علت نداشتن هوشیاری و حضور ذهن کامل دچار مشکلاتی مانند افتادن و … شده و باعث آسیب های جدی به دنبال آن می شود. پس یکی از مواردی که ما به شما پیشنها استخدام پرستار شبانه برای سالمند را می کنیم زمانی است که سالمند به بیماری آلزایمر یا همان دمانس مبتلا شده است.

برای مطالعه بیشتر در مورد بیماری دمانس می توانید به مقاله پرستاری از سالمند مبتلا به دمانس مراجعه کنید.

۲- مشکلات کنترل ادرار سالمند

بی اختیاری ادرار یک بی اختیاری ادرار ناخواسته و خارج از کنترل می باشد . اگر این اتفاق به طور منظم در شخص رخ می دهد حتما آن را باید یک مشکل پزشکی در نظر گرفت. زنان بیش از مردان نسبت به مشکلات بی اختیاری ادرار شکایت دارند.

شایع ترین علل بی اختیاری ادرار:

 •    کمبود هورمون
 •   ضعف عضلات کف لگن
 •     بی اختیاری ادرار به علت بیماری های عصبی
 •  عفونت مجاری ادراری
 •    رشد پروستات

در این مشکل داشتن نیاز مکرر به ادرار در سالمندان بیشتر از معمول مشاهده می شود و ممکن است سالمند چندین بار در طول شب برای رفع ادرار از خواب بیدار شود. پس اگر سالمند نمی تواند به تنهایی از جای خود بلند شود نیاز به پرستار شبانه سالمند از ضروریات می باشد.

برای مطالعه بیشتر در مورد کنترل ادرار در سالمندان می توانید به مقاله بی اختیاری ادرار در سالمندان مراجعه کنید.

۳- مصرف دارو در سالمندان

به دلیل مشکلات پیش آمده در سلامت سالمندان بسیاری از سالمندان لازم است که در زمان های خاصی از شبانه روز داروهایی که توسط پزشک تجویز شده است را مصرف کنند. در این شرایط اگر سالمند مشکلاتی دیگری مانند آلزایمر نیز داشته باشد شمامی بایستی در فکر استخدام پرستار شبانه سالمند و یا پرستار شبانه روزی برای سالمند باشید. پس یکی از وظایف اصلی پرستار سالمند به یادآوری زمان مصرف دارو در طول شبانه روز می باشد.

پرستار شبانه برای سالمند

۴- مشکلات حرکتی در سالمند

عدم تحرک در سالمندان باعث به وجود آمدن مشکلات جدی و غیر قابل جبران در سالمندان می گردد. به طوری که کیفیت زندگی در سالمندان را به شدت تحت تاثیر و کنترل قرار می دهد. لازم است که بدانید مشکلات مربوط به تحرک و حرکت در سالمندان می تواند منجر به افتادن ؛سقوط و حتی مرگ و میر آنها گردد. زمانی که والدین و سالمندان در اثر حوادث، مشکل تحرک پیدا کرده اند، به شما پیشنهاد می شود که برای مدتی آن ها را در نزد خود نگه دارید و یا یک مراقب برای نگهداری و مراقبت از سالمند را  از موسسه پرستاری معتبر استخدام نمایید( چه پرستار شبانه سالمند و چه شبانه روزی)  تا برای انجام کارهای مراقبتی و امور منزل روزمره بتواند در کنار سالمند شما باشد. استخدام پرستار سالمند بسیار مهم است زیرا که به هیچ عنوان اگر خود قادر به بودن در کنار پدر و مادر خود نیستید تحت هیچ شرایطی او را تنها نگذارید. در این میان اگر امکان تردد روز به منزل پدر و مادر خود را دارید پس به شما پیشنهاد می شود اقدام به استخدام پرستار شبانه سالمند نمایید. این امر می بایستی تا زمانی صورت بگیرد که سالمند شما از نظر سلامت جسمی و روانی به حالت اولیه خود بازگردد و دیگر نیازی به این که یک نفر به صورت دایم در کنارش باشد؛ نباشد. البته که لازم به ذکر است که مصدومیت سالمند ممکن است طولانی مدت باشد و یا ممکن است که به دلیل نوع مصدومیت دیگر سالمند به حالت عادی و سلامت خود بازنگردد، پس شما باید اقدامات لازم را جهت نگهداری آن ها انجام دهید. به همین جهت یکی از نشانه هایی گرفتن پرستار شبانه سالمند به وجود آمدن مشکلات حرکتی در سالمندان می باشد.

برای مطالعه بیشتر در مورد مشکلات حرکتی سالمند می توانید به مقاله مراقبت از سالمند با مشکل حرکتی چگونه باید باشد مراجعه کنید.

پرستار شبانه برای سالمند

۵- امنیت سالمند

شاید چندین بار شنیده ایم که از خانه سالمندی دزدی شده و به آن آسیب زده شده است. پس داشتن امنیت یکی از ملزومات برای سالمندان می باشد. پرستار شبانه سالمند زمانی بسیار اهمیت پیدا می کند که بدانیم چون سالمندان به خاطر افزایش سن و از دست دادن خیلی از توانایی هایشان، مثل قبل نمی توانند از خود مراقبت کنند و همیشه یک دغدغه ای از تنهایی و امنیت خود دارند. معمولا سالمندانی که در خانه به طور شبانه روز تنها زندگی می کنند نیاز به یک هم صحبت برای غلبه به ترسشان دارند. برای همین استخدام پرستار سالمند شبانه روزی می تواند این مشکل را حل کند.

موسسه پاکان افق آرال با دارا بودن پرستاران مجرب برای نگهداری از سالمندان و کودکان به طور شبانه روزی آماده پاسخگویی به تمامی نیاز های شما در مورد خدمات پرستاری می باشد. برای گرفتن مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

موسسه پرستاری

اختلالات روانی در سالمندان

به طور کلی یک بازه سنی مشخصی برای سالمندی وجود ندارد ولی سن ۶۵ سالگی گذر از بزرگسالی به سالمندی تلقی می شود. در این سن بعضی از فعالیت های بدن متوقف شده و رشد بعضی از آنزیم های بدن متوقف می شود. شروع سن سالمندی برای هر شخص متفاوت بوده و ممکن است برای شخصی که از نظر روحی و جسمی آمادگی کامل را دارد این بازه سنی چندین سال متفاوت تر از حالت نرمال باشد. یکی از اعضای بدن که در سن سالمندی عملکردهای طبیعی اش را کاهش می دهد، مغز می باشد. قدرت حافظه کم و یادگیری مطالب جدید سخت می شود. با توجه به این تغییرات، توانایی سالمند برای رویارویی با مشکلات جدید و یافتن راه حل آنها کم می شود که به عنوان عامل خطر برای سلامت روان محسوب می شود. موسسه پاکان افق آرال با سابقه چندین ساله در زمینه پرستاری از سالمند و پرستاری از کودک با استفاده تجارب پرستاران و متخصصان، اختلالات روانی در سالمندان را مورد بررسی قرار داده و در اختیار شما قرار می دهد. امیدوارم این مطلب برای خوانندگان عزیز مفید واقع شود.

اختلالات روانی

معمولا با افزایش سن، از دست دادن همسر یا دوستان نزدیک، دور شدن فرزاندان از محیط خانواده، احساس تنهایی، بازنشستگی و خارج شدن از محیط کار، از دست دادن سرگرمی های روزانه و در کنار این مواردی که اشاره شد، پدیدار شدن بیماری های مخصوص سنین سالمندی مانند افسردگی، آلزایمر و … می تواند از جمله عوامل تاثیر گذار در شیوع اختلالات روانی در سالمندان باشد.

متاسفانه آمارها در مورد اختلالات روانی در سالمندان بسیار نگران کننده می باشد. ولی اگر والدین یا پرستار سالمند در مورد بعضی مسائل تبهر داشته باشند و مطالعه کافی در این زمینه را داشته باشد می تواند با مراقبت های ویژه از وقوع اختلالات روانی ناشی از سالمندانی را تا حدودی کنترل کنند.

شایع ترین اختلالات روانی در سالمندان کدام ها هستند؟

تعاملات روان شناختی و اجتماعی پیچیده در دوران بزرگسالی باعث بروز بیماری های روحی و روانی در دوران سالمندی می شود. از شایع ترین اختلالات روانی در سالمندان می توان به دمانس، آلزایمر، افسردگی، اختلال شناختی و استرس اشاره کرد. در زیر به توضیح شایع ترین اختلالات روانی در سالمندان می پردازیم:

۱- افسردگی

یکی از شایع ترین اختلالات روانی در سالمندان افسردگی می باشد. بسیاری از افرادی که به افسردگی مبتلا هستند از علائم اضطراب (مانند احساس تنش، احساس قرار گرفتن در تنگنا و دست پاچگی) رنج می برند که این قضیه باعث اختلالات روانی در سالمندان می شود. ممکن است اضطراب بیشتر از بی حالی و خلق و خوی بد به چشم بیاید. معمولا افراد سالمند خود را در سن پیری یک آدم بدون کاربرد تلقی می کنند و اگر همسر خود را نیز از دست داده باشند در یک بی تکلیفی قرار گرفته و بر افسردگی آن اضافه می شود. علل افسردگی می تواند متعدد باشد اما به عنوان مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از دست دادن سلامتی
 • به سوگ نشستن عزیزان
 • نزدیک شدن به مرگ
 • تنها بودن
 • بیکاری . نداشتن سرگرمی

شاید باور این مسئله سخت باشد ولی سالانه چندین هزار نفر به خاطر افسردگی به حیات خود خاتمه می دهند. وظیفه اصلی والدین یا پرستار سالمند در این شرایط همراه بودن با سالمند می باشد. معمولا در این وضعیت سالمندان دوست دارند وقت خود را با نزدیکان بگذرانند. چه بسا اگر نوه ای داشته باشد با آن بازی کند. بیرون رفته و با نوه های خود قدم بزند. در این شرایط باید شرایط را برای سالمند فراهم کنید تا تایم های خود را با اقوام نزدیک و دوستان بگذراند و احساس تنهایی به آن دست ندهد.

یکی از موارد دیگری که باعث افسردگی در سالمندان می شود این است که احساس کند کنترل زندگی خود را از دست داده است. پس در این شرایط باید محیطی برای سالمند ایجاد شود که همچنان خودمختار و مستقل بودن خود و حس تسلط بر خانواده را داشته باشد. جوری که در تمام تصمیمات شرکت داشته و خود را عضوی مهم در خانواده بداند، هرچند بسیار پیر شده باشد و توانایی فکر کردن را نداشته باشد.

اختلالات روانی

۲- دمانس

زوال عقل یا دمانس یکی از اختلالات روانی در سالمندان محسوب می شود. علائم دمانس عروقی ممکن است به طور ناگهانی یا در یک دوره زمانی ظاهر شود. این عارضه موجب بروز مشکلاتی در توانمندی‌های ذهنی و نارسایی‌های دیگر می‌شود. همچنین این بیماری با گذشت زمان تشدید می‌شود اگر چه فرآیند درمان می‌تواند به کند شدن روند آن کمک کند. پیشنهاد می شود برای مطالعه بیشتر در این مورد به مقاله پرستاری از سالمندان مبتلا به دمانس مراجعه کنید.

۳- آلزایمر

بیماری آلزایمر شایع‌ترین و شناخته‌شده‌ترین علت دمانس است، یک نابسامانی پیش‌رونده و برگشت‌ناپذیر مغزی که بر کارکرد شناختی شخصیت، اندیشه، ادراک و رفتار تأثیر می‌گذارد. بیماری آلزهایمر چهارمین علت مرگ در کشورهای غربی است. جالب است بدانیم که این بیماری تا یکصد سال پیش از این برای جامعه پزشکی ناشناخته بود و مشخصاً نامی هم نداشت. دکتر آلوییز آلزهایمر با بررسی‌های دقیق بالینی روانپزشکی، نوروپاتولوژیک و نوروآناتومیک چند مورد، ازجمله نخستین مورد شناخته‌شده این بیماری که خانمی موسوم به آگوسته دتر بود، وجود این بیماری را حدس زد و مستند نمود. سپس امیل کرپلین با آگاهی از مواردی که دکتر آلزایمر بررسی کرده بود و نیز موارد دیگری که در نخستین دهه قرن بیستم از این بیماری منتشر شده بود، نام آلزایمر را بر این بیماری نهاد. توصیف‌های آلزایمر و کرپلین با آنچه امروز به عنوان بیماری آلزایمر می‌دانیم مطابقت دارد. بیماری آلزایمر معمولا در سنین سالمندی دیده می شود و یکی از شایع ترین اختلالات روانی در سالمندان می باشد.

۴- استرس

معمولا استرس در سنین سالمندی به شدت افزایش پیدا می کند و ممکن است به یکی از اختلالات روحی شدید منجر شود. معمولا بیشتر استرس ها ناشی از تنهایی و نبودن همدم می باشد. از انجام کارها سرباز می زند. به خاطر نداشتن اعتماد به نفس زیاد معمولا از انجام کارهای سخت خودداری می کند. و بنا به گفته متخصصان این استرس باعث می شود زندگی سالمند مختل شده و زود از پای درآید. دادن اعتماد به نفس توسط والدین و پرستار سالمند می تواند این مشکل را در سالمندان حل کند. استرس زیاد در سالمندان باعث بروز بیماری های زیادی هم می شود. بنابراین باید به این مورد بیشتر دقت شود و تا وقتی که توسط سالمند نهادینه نشده کنترل شود.

اختلالات روانی

۵- بیخوابی

اکثر سالمندان مشکل خواب دارند و بی خوابی آنها را زود کلافه کرده وباعث عصبیانیت آن ها می شود. بی خوابی یکی از شایع ترین اختلالات روحی در سالمندان محسوب می شود. بی خوابی معمولا با مراجعه به پزشک متخصص حل می شود.

با اینکه اختلالات روانی گریبان گیر خیلی از سالمندان می باشد ولی با روشهای مناسب قابل کنترل و تعدیل می باشد. یکی از بهترین شراطی که می توانید مانع اختلالات در سالمندان شوید همدم بودن برای آن است. اگر در خانه خود سالمندی دارید و وقت کافی برای گذارندن با سالمند را ندارید با استخدام پرستار سالمند می توانید این مشکل را حل کنید. برای مشاوره رایگان با موسسه پاکان افق آرال تماس بگیرید.

موسسه پرستاری

گاز گرفتن کودک

گاز گرفتن کودکان

گاز گرفتن کودکان با اینکه یک رفتار طبیعی می باشد ولی اگر این عمل بیش از حد تکرار شود در کودک به یک عادت تبدیل شده و ممکن است خانواده و اطرافیان را عاصی کند. گاز گرفتن کودکان همانند سایر رفتارهایشان بی دلیل نیوده و هدفی در پشت آن وجود دارد. ممکن است کودک شما عصبانیت یا خواسته های خود را از طریق گاز گرفتن نشان دهد. پس گاز گرفتن یک نوزاد شیر خوار با یک کودک ۲-۳ ساله متفاوت بوده و باید مورد توجه والدین قرار بگیرد. موسسه پاکان افق آرال با تجربه چندین ساله در زمینه پرستاری از کودک و سالمند با استفاده از تجارب متخصصین و پرستاران کودک این مقاله را تهیه و در اختیار شما قرار داده است. امیدوارم این مطلب برای خوانندگان عزیز مفید واقع شود.

گاز گرفتن کودکان

دلایل گاز گرفتن کودکان

گاز گرفتن کودکان بسته به سن آنها دارای دلایل متفاوتی می باشد.

گاز گرفتن کودکان ۵ تا ۸ ماه: در این بازه سنی نوزاد بیشتر به دلیل ناراحت و عصبی شدن اطرافیان یا هر چیزی که در اطراف دهانش باشد گاز میگیرد. کودک به دلیل درآوردن دندان نیز ممکن است مادر را در هنگام شیردهی گاز بگیرند یا دست والدین و مراقب کودک در منزل را مدام به دلیل دندان درآوردن گاز بگیرد. معمولا با عکس العمل نشان دادن کودکان در این سنین از گاز گرفتن دست برمیدارند.

گاز گرفتن کودکان ۸ تا ۱۵ ماهگی: گاز گرفتن در این سنین از هیجان بوده و باز در این سن با عکس العمل نشان دادن نوزاد از گاز گرفتن دست برمیدارد.

گاز گرفتن کودکان ۱۵ ماهگی تا ۳ ساگی: گاز گرفتن در این سن نشان از عصبانیت آنها بوده و باید والدین یا پرستار کودک علت عصبانیت را پیدا کرده و حل کند.

گاز گرفتن کودکان بالای ۳ سال: گاز گرفتن در این سن نشان از ترس و ضعف است. معمولا کودکان در دعوا یا جدال که کم آورده باشند شروع به گاز گرفتن می کنند. وظیفه والدین و یا پرستار کودک در این سنین دادن اعتماد به نفس به کودک و کنترل ترس و ضعف های آن است.

به طور کلی می توان دلایل اصلی گاز گرفتن کودکان را به این صورت نام برد:

 • ناراحت بودن از چیزی
 • عصبانیت
 • مورد توجه قرار گرفتن
 • دفاع از خود
 • درخواست نیازهایشان مانند گرسنگی و…
 • قوی جلوه دادن خود
 • هیجان

در بعضی کشورها گاز گرفتن کودکان یک کار ناپسند بوده و به همین دلیل ممکن است مورد تنبیه قرار بگیرند. ولی در کودکان یک غریزه ای در گاز گرفتن وجود دارد که می تواند ناشی از عواملی که در بالا اشاره شد باشد و با رفتار های مناسب والدین یا پرستار کودک کنترل شود.

گاز گرفتن کودکان

راهکارهای مناسب برای جلوگیری از گاز گرفتن کودکان

گاز گرفتن کودکان می تواند منشا روانی داشته باشد. گاز گرفتن ممکن است اعتراض آمیزترین راهی باشد که کودکان به وسیله ی آن توجه بزرگ تر ها را می طلبند اما در گروه های همبازی بعضی کودکان ممکن است رفتارهای نادرست دیگری نیز داشته باشند. در زیر به برخی از راهکارهای مناسب برای جلوگیری از گاز گرفتن کودکان اشاره کرده ایم:

 1. با آرامش با کودک رفتار کرده و زشت بودن گاز گرفتن را برایش گوشزد کنید. بی شک یکی از بهترین روش های برای جلوگیری از گاز گرفتن، با آرامش مداخله کردن می باشد. اگر کودک در جمعی یکی را گاز گرفت او را از جمع دور کرده و با آرامش کار زشت را به او تذکر دهید و در صورت تکرار این عمل مورد تنبیه قرار گرفتن را برایش گوشزد کرده تا از انجام این عمل خودداری کند.
 2. اگر کودکتان در سنی است که دندان در میاورد و عامل اصلی گاز گرفتن هم دندان درآوردنش می باشد با گرفتن دندان گیر از داروخانه ها این مشکل را حل کرده و باید توجه کنید که همیشه در اختیار کودک قرار ندهید و به صورت کنترل شده هر از گاهی برای رفع غریزه دندان گیر در اختیار کودک قرار داشته باشد.
 3. برای کودک خود آمکوزش دهید به جای گاز گرفتن در هنگام ناراحتی یا عصبانیتش از واژه ها استفاده کند و ناراحتی خور را به زبان بیاورد.
 4. هیچ وقت گاز گرفتن را یک مسئله لذت بخش جلوه ندهید. معمولا مشاهده شده است که والدین دست خود را در دهان کودک قرار داده تا گاز بگیرد. در هنگام گاز گرفتن کودکتان رفتار لذت بخشی از طرف خود جلوه نداده و با اخم کردن این کار زشت را به او متذکر شوید.
 5. هیچ وقت کودک خود را گاز نگیرید. معمولا در سنین کودکی والدین یا اطرافیان کودک را از لپ یا دستشان گاز میگیرند. این کار برای کودک نهادینه شده و گاز گرفتن را یک رفتار احساسی تلقی می کند.
 6. دلایل گاز گرفتن کودکتان را از بین ببرید. اگر کودکتان گرسنه است حتما به او شیر یا غذا دهید. اگر از یک چیزی عاصی است آن را برطرف کنید. تا جای ممکن خواسته هایش را برطرف کنید.
 7. اگر کودکتان یکی را گاز گرفته است با طرف گاز گرفته شده به صورت معطوفانه رفتار کرده و با کودک خود بد حرف بزنید تا بفهمد که مورد حمایت قرار نمی گیرد.
 8. کودک خود را تشویق کنید. اگر این رفتار را ترک کند برایش جایزه و هدیه در نظر بگیرید. شاید بهترین روش برای ترک گاز گرفتن تشویق کردن کودکان باشد.

با اینکه گاز گرفتن کودکان یک عمل طبیعی می باشد ولی از طرف والدین نباید به صورت یک عمل طبیعی جلوه داده شود. رفتار های مشابه گاز گرفتن کودکان، مانند پرخاشگری، دعوا کردن با کودکان دیگر، پرتاب کردن اشیا و … زمانی طبیعی می باشد که هر ماه بیش از یک بار اتفاق نیافتد ولی اگر این عمل ها بیش از یکبار در ماه اتفاق افتاد دیگر تبدیل به عادت شده و باید توسط والدین یا پرستار کودک کنترل شود. چون اگر این رفتارها ادامه پیدا کند در آینده از طرف اجتماع و دوستانش طرد شده و باعث افسردگی کودک خواهد شد. پس باید از همان اول اقدام به ترک عادت ها کرد. به عنوان سخن آخر اگر فرزندتان خودتان را گاز گرفته است، بیش از حد ابراز ناراحتی و درد کنید. اگر فرزندتان شخص دیگری را گاز گرفته است، با لحنی قاطع و جدی او را سرزنش کنید. اگر بنا به هر دلایلی والدین تجربه کافی در این زمینه را نداشته باشند و یا به خاطر شاغل بودن وقت کافی برای رسیدگی به کودک خود را ندارند می توانند با استخدام پرستار کودک این مشکل را حل کنند. برای گرفتن مشاوره رایگان می توانید با موسسه پاکان افق آرال تماس بگیرید.

موسسه پرستاری

علل بی اشتهایی در سالمندان

علل بی اشتهایی در سالمندان چه چیزهایی می تواند باشد؟ آیا بی اشتهایی در سالمندان شایع بوده و یا تعداد بسیار کمی از سالمندان ممکن است با آن درگیر باشند. اگر به عنوان مراقب سالمند مشغول به کار هستید و وظیفه پرستاری از سالمند را بر عهده دارید می بایستی با اصول تغذیه سالمندان آشنا باشید. به ذکر کنیم که بی اشتهایی در دوران سالخوردگی بسیار شایع بوده و تقریبا ۲۰ درصد از افراد بالای ۶۰ سال به این وضعیت دچار می شوند. به طور کلی کاهش اشتها بین افراد مسن با روند پیری ارتباط دارد. با افزایش سن و کاهش تحرک، سوخت و ساز بدن به علت کم شدن بعضی از هورمون های رشد، کاهش پیدا می کند. موسسه پاکان افق آرال با سابقه چندین ساله در زمینه پرستاری از سالمند و پرستاری از کودک، در این مقاله سعی داشته علل بی اشتهایی در سالمندان را مورد بررسی قرار داده و راه های درمان بی اشتهایی در سالمندان را ارائه دهد.

بی اشتهایی در سالمندان

کدام هورمون باعث بی اشتهایی در سالمندان است؟

برای اینکه بتوانید در مورد علل بی اشتهایی در سالمندان اطلاعاتی داشته باشید می بایستی به عنوان پرستار سالمند هورمون هایی که ممکن است با بدکارکردی خود سبب این بی اشتهایی شود را بدانید. به طور کلی هورمون های فیزیولوژیک اشتها شامل گرلین، لپتین، نوروپپتید PYY3- 36 می باشد. اما متخصصان برای اینکه بفهمند کدام یکی از هورمون های گفته شده در بی اشتهایی سالمندان تاثیر دارد، آزمایشی را انجام دادند. در این آزمایش افرادی با سن های مختلف را انتخاب کردند به صورتی که همه آنها ناشتا بودند. سپس به آنها صبحانه ای با میزان کالری برابر دادند و بعد هورمون های ترشح شده در بدن آن ها را مورد بررسی قرار دادند. در این تحقیق به این نتیجه رسیدند که میزان ترشح هورمون های لیپتین و گرلین و نوروپیتید تقریبا در همه افراد یکسان بوده ولی ترشح هورمون PYY3- 36 در افراد مسن (به خصوص بالای ۸۰ سال) بسیار بالا می باشد و باعث بی اشتهایی در افراد مسن می شود. پس می توان یکی از علل بی اشتهایی در سالمندان را ترشح هورمون PYY3- 36 نام برد.

علل بی اشتهایی در سالمندان چیست؟

علل بی اشتهایی در سالمند چه چیزهایی می تواند باشد؟ برخی افراد با افزایش سن با کاهش شدید اشتها روبه رو می شوند که این کاهش اشتها روی وزن و سلامت آن ها تأثیر می گذارد. مشکل از دست دادن اشتها در سالمندی «آنورکسی پیری» نام دارد.  «آنورکس پیری» اغلب با عادت های بد غذایی مانند رژیم غذایی نان و چای که در سراسر جهان بین افراد مسن رایج است، ارتباط دارد. در این نوع برنامه غذایی، نان و چای جایگزین اغلب غذاها می شود. در زیر به چند مورد از علل بی اشتهایی در سالمندان پرداخته شده است:

 • ضعف حواس: معمولا با افزایش سن، حواس بویایی، شنوایی، بینایی و چشایی افول پیدا می کند. با از دست رفتن حواس بینایی و چشایی طبیعتا میل به غذا خوردن در سالمند کاهش پیدا کرده و با گذشت زمان باعث بی اشتهایی در سالمند می شود. به زبان ساده بد طعم شدن مزه دهان در برخی مواقع می تواند علل بی اشتهایی در سالمندان را توجیه کند.
 • بیماری های گوارشی: مشکلات گوارشی از قبیل قورت دادن، مشکل در هضم و جذب می تواند باعث کم اشتهایی شود. علایم بیماری های گوارشی می تواند به صورت سوزش سر دل، درد معده، حالت تهوع، ریفلاکس، نفخ و اسهال ظاهر شود. وظیفه والدین یا پرستار سالمند در این شرایط بالا بردن وعده های غذایی و میان وعده ها و کاهش حجم غذا در هر وعده می باشد.
 • مشکل جوییدن: معمولا با افزایش سن و افتادن دندان ها، نامناسب بودن دندان های مصنوعی، ضعیف شدن آرواره و فک، مشکلاتی در جوییدن غذا پیش آمده و به دنبال آن افزایش بی اشتهایی در این افراد مشاهده می شود.
 • کم تحرکی: با افزایش سن معمولا تحرک سالمندان کاهش پیدا کرده و به دنبال آن مصرف غذا و اشتها کاهش پیدا می کند. این مورد نشان می دهد که علل بی اشتهایی در سالمندان در برخی از موارد می تواند خود معلول علت دیگری باشد.
 • مصرف دارو: مصرف دارو های شیمیایی باعث کاهش اشتها در سالمندان می شود. شاید تاثیر دارو به طور مستقیم نباشد اما به صورت غیر مستقیم بر اشتهای افراد تاثیرگذار است.

بی اشتهایی در سالمندان

درمان بی اشتهایی در سالمندان

تقریبا تمام ویروس های عفونی مانند ویروس سرماخوردگی یا آنفولانزا ممکن است باعث بی اشتهایی شوند. متأسفانه یکی از شایع ترین علائم اخطاردهنده اولیه سرطان بی اشتهایی است که معمولاً با تغییر در حساسیت به مزه ها همراه است. به همین دلیل بررسی علل بی اشتهایی در سالمندان و راه های درمان آن بسیار مهم بوده و لازم است که مورد بحث قرار بگیرد.

به طور طبیعی با افزایش سن اشتها کم می‌شود. کاهش اشتها باعث می‌شود افراد بیشتر در معرض لاغری و تحلیل بافت‌های عضلانی قرار بگیرند. لاغری و کمبودهای تغذیه‌ای می‌تواند همراه با عوارضی مثل زخم بستر، اختلال مغزی، افت فشارخون هنگام بلند شدن، عفونت و کم‌خونی در سالمندان باشد. همچنین این افراد در انجام دادن کارهای شخصی خود کمک بیشتری  نیاز دارند و به دلیل ضعف عضلانی، احتمال افتادن و زمین خوردن در آنها بیشتر است که در این صورت احتمال شکستگی‌ها که ترمیم آنها نیز دور از انتظار است، افزایش می‌یابد. در زیر به چند مورد از راه های درمان بی اشتهایی در سالمندان پرداخته شده است:

 1. اگر سالمندان به خاطر مشکلات در جوییدن و مشکلات دهانی نمی توانند میوه و غذا بخورند، از آبمیوه و غذاهای آبکی برای تغذیه سالمند استفاده کنید. سعی کنید روزانه میوه و سبزیجات در وعده غذایی سالمند قرار دهید. اگر سالمند نتواند سبزیجات خام را بخورد، آنها را پخته و له کرده و به سالمند بدهید.
 2. غذاهای لبنی را در وعده غذایی سالمند قرار دهید. از گوشت چرخ کرده به جای گوشت و به جای نان از حبوبات پخته شده و برنج استفاده کنید. در بسیاری از موارد آشنا نبودن پرستار سالمند در منزل به تغذیه سالمندان می تواند یکی از علل بی اشتهایی در سالمندان باشد.
 3. احساس تنهایی یکی دیگر از علل بی اشتهایی در سالمندان می باشد. معمولا سالمندانی که زوج خود را از دست داده اند نسبت به سالمندانی که با همسر خود زندگی می کنند کم اشتهاتر هستند. اگر سالمندی بنا به وضعیت جسمی خود کم تحرک است و یا در بستر قرار دارد باید والدین یا پرستار سالمند در کنار سالمند حضور داشته و همراه آن غذا بخورند که احساس تنهایی نکند.
 4. برای افزایش اشتهای سالمندان لاغر، پیشهاد می شود که غذا در بشقاب بزرگ‌تر کشیده شود و از سبزی‌های رنگی مثل هویج، گوجه فرنگی، فلفل دلمه‌ای و… به شکل پخته شده در غذا استفاده شود .

باید محیط غذا خوردن سالمند به گونه ای باشد که میل به خوردن غذا افزایش پیدا کند. محیط گرم خانواده در کنار هم، استفاده از غذاهای رنگارنگ، افزایش وعده های غذایی، استفاده از میوه جات و سبزیجات می تواند اشتهای سالمند را افزایش دهد. اگر بنا به هر دلایلی والدین تجربه کافی در این زمینه را نداشته باشند و یا به خاطر شاغل بودن وقت کافی برای رسیدگی به سالمند مسن خود را ندارند می توانند با استخدام پرستار سالمند این مشکل را حل کنند. برای گرفتن مشاوره رایگان می توانید با موسسه پاکان افق آرال تماس بگیرید.

موسسه پرستاری

عفونت بند ناف در نوزادان

مراقبت از بند ناف در نوزادان تازه متولد شده چگونه باید باشد؟

مراقبت از بند ناف در نوزادان تازه متولد شده بعد از تولد یکی از نکات مهمی می باشد که پرستار کودک و یا مراقب کودکدر منزل با آن درگیر هستند. نوزاد قبل از متولد شدن، زمانی که در رحم مادر قرار دارد از طریق بندی، از مادر تغذیه می کند. بعد از تولد، این بند را بریده ولی قسمتی از آن ( حدود ۲-۳ سانتی) که به رنگ ارغوانیمی باشد بر روی شکم کودک باقی می ماند که به بند ناف معروف است. مراقبت از بند ناف در نوزادان تازه متولد شده بسیار مهم است زیرا ممکن است بند ناف عفونت کرده و سبب شود که عفونت وارد بدن نوزاد شود و سبب بیماری نوزاد گردد. موسسه پرستاری پاکان افق آرال با سابقه چندین ساله در زمینه پرستاری از کودک و پرستاری از سالمند در این مقاله سعی کرده است با استفاده از نظرات متخصصین کودک و تجارب پرستاران، چگونگی مراقبت از بند ناف در نوزادان را مورد بررسی قرار داده و در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

مرقبت از بند ناف در نوزادان

مراقبت از بند ناف در نوزادان: بند ناف چه موقع می افتد؟

بند ناف معمولا طی ۱۵ الی ۲۰ روز خشک شده و می افتد. هر چند بعد از افتادن بند ناف، جای آن به صورت زخم باقی می ماند ولی هیچ جای نگرانی وجود ندارد و این زخم نیز طی چند روز خوب می شود. رنگ بند ناف ابتدا سبز تا سفید بوده ولی در موقع افتادن به رنگ قهواه ای و ارغوانی می باشد. والدین یا پرستار کودک نباید عجله ای در افتادن بند ناف داشته باشند در برخی از موارد مشاهده می شود که بند ناف تا ۴۰-۵۰ روز نیز باقی می ماند و نمی افتد. لازم به ذکر است ممکن است در این چند روز از ناف کودک به مقدار جزئی و خیلی کم خون ترشح شود که این امر طبیعی بوده  البته که مراقبت از بند ناف در نوزادان را نباید با دید سهل انگارانه نگریست. در بعضی از نوزادان مشاهده شده بعد از افتادن بند ناف، تیکه گوشتی از آن باقی می ماند که به آن گرانولوم نافی گفته می شود که هیچ رگ عصبی نداشته و اگر به حالت طبیعی خشک نشود باید با عمل برداشته شود و این عمل نیز هیچ درد و عوارضی برای کودک ندارد.

دلایل عفونت بند ناف

زمانی که کودک در رحم مادر قرار دارد و از مادر تغذیه می کند، بدن کودک دارای پادتن های زیادی می باشد که از جمله می توان به گلبول های سفید و گلبول های ایمنی که برای جلوگیری از عفونت باکتریایی ترشح می شود اشاره کرد. این پادتن ها تقریبا بعد از سه ماهگی در بدن کودک شروع به ترشح می کنند. ولی در هنگام تولد این تعداد ترشح به کمترین مقدار خود می رسد و به همین دلیل بدن کودک مستعد عفونت می باشد. مراقبت از بند ناف در نوزادان و پیشگیری از بروز عفونت بسیار حائز اهمیت می باشد.

علایم عفونت بند ناف

در حالت طبیعی بند ناف بعد از ۳-۴ روز حالت مرطوب بودن خود را از دست داده و خشک می شود. بند ناف معمولا در اوایل دارای بوی بد بوده ولی بعد از گذشت چند روز بوی بد خود را از دست می دهد. هر یک از علایمی که در زیر اشاره می کنیم نشان از عفونت بند ناف در کودک دارد و بعد از مشاهده والدین یا پرستار کودک باید زود به متخصص رجوع کند.

 • وجود چرک یا ترشحات عفونی در ناف کودک
 • ورم یا قرمزی در اطراف ناف
 • خونریزی زیاد و غیر طبیعی از بند ناف
 • تب غیر نرمال در نوزاد
 • بوی بد در ناف
 • طولانی شدن زمان افتادن بند ناف

مراقبت از بند ناف در نوزادان

مراقبت از بند ناف در نوزادان

با این که افتادن بند ناف یک پروسه زمانی طبیعی می باشد ولی تا زمان افتادن به مراقبت های ویژه ای نیاز دارد . مراقبت از بند ناف در نوزادان یک کار تخصصی که نیاز به پزشک داشته باشد نیست بلکه هم پرستار کودک در منزل و هم والدین می توانند با در نظر گرفتن نکاتی آن را انجام دهند. مثلا والدین یا پرستار کودک در منزل به این موارد دقت کند:

 1. محدوده ناف و ریشه بند ناف باید همیشه تمیز نگه داشته شود. بعضی از متخصصین بر این باورند که برای تمیز کردن بند ناف کودک نیاز به هیچ ماده ای نیست و تنها باید با یک دستمال یا پنبه آغشته به آب، ناف کودک را تمیز کرد و از الکل استفاده نکرد. در سال ۱۹۹۸، سازمان بهداشت و سلامت کشور کانادا با انجام یک سری تحقیقات به این نتیجه رسیدند که کودکانی که بند ناف آنها با استریل آغشته به الکل تمیز نگه داشته می شوند نسبت به کودکانی که بند ناف آنها با آب تمیز می شود دیرتر می افتد. پس می توان نتیجه گرفت که بهترین محلول برای تمیز کردن بند ناف کودک همان آب معمولی می باشد.
 2. محدوده ناف باید باز و آزاد باشد. باید پوشک کودک به شکلی بسته شود که از ناف کودک فاصله داشته باشد پس پوشک را باید از زیر ریشه بند ناف بست. از پوشاندن لباس ضخیم به کودک جلوگیری کنید. اگر هوای خانه متعادل می باشد پوشاندن یک تیشرت نازک برای کودک در روند خشک شدن بند ناف کمک می کند.
 3. از غوطه ور کردن نوزاد در آب جلوگیری کنید. در هنگام حمام کردن کودک از تماس زیاد آب با بند ناف کودک خودداری کنید. چون علاوه بر مرطوب کردنم بند ناف، باعث عفونت بند ناف کودک نیز می شود. معمولا افتادن بند ناف در چند روز اول تولد صورت می گیرد پس وظیفه والدین یا پرستار کودک این است که در هنگام استحمام کودک، از بند ناف بسیار مراقبت کند تا آسیبی به نوزاد نرسد.
 4. در روزهای آخر افتادن بند ناف که رنگ آن به قهوه ای و تیره تغییر می کند، از پوشاندن لباس ضخیم جلوگیری کنید. چون ممکن است بند ناف به لباس گیر کرده و باعث اذیت نوزاد شود.
 5. از دست زدن به بند ناف کودک اکیدا خودداری کنید. چون ممکن است آسیب جدی به نوزاد بزنید. حتی اگر در روزهای آخر افتادن بند ناف که شبیه یک تار مو هم باشد از دست زدن و کشیدن و بریدن آن خودداری کنید. چون روند افتادن بند ناف باید به صورت طبیعی باشد.
 6. از تمیز کردن بیش از حد بند ناف جلوگیری کنید.
 7. از پانسمان کردن بند ناف خودداری کنید.
 8. اگر در زمان مرقبت از بند ناف در نوزادان خونریزی شدید دیدید و هم چنین علایم عفونت مشاهده شد حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.
 9. بعد از افتادن بند ناف تا یک سالگی داخل ناف کودک را شستشو ندهید و از گرفتن آب پر فشار به داخل ناف کودک خودداری کنید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر یکی از علایمی که در زیر اشاره می کنیم را مشاهده کردید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید:

 • اگر بعد از ۳۰ روز بند ناف نیافتد.
 • در هنگام لمس پوست اطراف ناف کودک اذیت شود.
 • استشمام بوی بد در اطراف ناف.
 • ترشح بیش از حد خون و چرک از ناف.

اگر بنا به هر دلایلی والدین تجربه کافی در این زمینه نداشته باشند و یا به خاطر شاغل بودن وقت کافی برای رسیدگی به این مراقبت از بند ناف در نوزادان را ندارند می توانند با استخدام پرستار کودک این مشکل را حل کنند. برای گرفتن مشاوره رایگان می توانید با موسسه پاکان افق آرال تماس بگیرید.

موسسه پرستاری

 

 

ایمن سازی محیط خانه برای کودک

ایمن سازی محیط خانه برای کودک

ایمن سازی محیط خانه برای کودک از نکات بسیار مهمی می باشد که والدین و یا پرستار کودک در منزل باید از آن آگاهی داشته باشند. یکی از مسائل مهمی که والدین یا مراقب کودک بعد از تولد نوزاد باید در نظر داشته باشد، ایمن سازی محیط خانه برای کودک است. اگر به زودی شما صاحب فرزندی می شوید قبل از هر چیزی برای حفاظت از تمام خطرات و آسیب هایی که ممکن است نوزاد را تهدید کند را آغاز نمایید این بدان معنی می باشد که شما می بایستی به عنوان کسی که وظیفه پرستاری از کودک را بر عهده دارد محیطی مناسبی را از لحاظ ایمنی برای کودکان خود ایجاد نمایید. موسسه پاکان افق آرال با سابقه چندین ساله در زمینه پرستاری از کودک و پرستاری از سالمند،  بر آن داشته  با  توجه به تجارب پرستاران خود که چندین سال تجربه نگهداری از کودک و پرستاری از کودک را دارند و هم چنین مسایل علمی و مشخص در زمینه ایمن سازی محیط خانه برای کودک شما را به بهترین نحو در زمینه ایمن سازی محیط خانه برای کودک آشنا نماید.

ایمن سازی محیط خانه برای کودک چگونه باید صورت بگیرد؟

خانه ممکن است برای بزرگسالان یک مکان ایمن به حساب بیاید ولی همان منزلی که برای بزرگسال ایمن است نیاز به ایمن سازی محیط خانه برای کودک دارد. زمانی که کودک شروع به چهار دست و پا رفتن، تاتی کردن و راه رفتن می‌کند، اولین وظیفه والدین یا پرستار کودک باید محافظت بیشتر از کودکان باشد. ایمن‌سازی محیط خانه برای کودک باید به‌گونه‌ای باشد تا وقتی کودک راه می‌افتد، حرکت می‌کند یا هنگام خزیدن و چرخ زدن روی زمین، با خطرات تهدید نشود. خانه دارای خطرات زیادی برای کودک می باشد البته با پیدا کردن این خطرات و رفع آن می توان ایمنی کودک را تامین کرد. تقریبا کودکان حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد زمان خود را در خانه سپری می کنند و بر اساس آمار سازمان جهانی ایمنی کودکان، نزدیک ۳ میلیون کودک در سال در خانه آسیب می بیند. پس با ایمن سازی محیط خانه برای کودک و به همراه آن آموزش  در مورد وسایل امن و ناامن، می توانیم این مقدار خطرات در منزل که کودکان با آن مواجه می شوند را کاهش دهیم.

نوزادان به دلیل نداشتن تجربه کافی در مورد اشیاء و وسایل اطراف خود، در مقابل آن ها آسیب پذیر هستند. اما والدین یا پرستار کودک با برداشتن گام هایی می تواند از خطرات پیش بینی نشده جلوگیری کند. و در واقع کلید ایمن سازی محیط خانه برای کودک را رقم بزند.

ایمن سازی محیط خانه برای کودک

بیشترین خطرات وارد به کودکان در خانه کدام ها هستند؟

طی تحقیقاتی که توسط سازمان ایمن سازی کودکان در سوئد بررسی شده است بیشترین آسیب های وارده به کودکان زیر یک سال شامل:

 • سقوط
 • تماس با مایعات جوشان
 • کشیدن و از جا کندن اشیاء
 • در دهان گذاشتن اشیاء
 • مسمومیت
 • صدمات ناشی از الکتریسیته

خطرات در خانه و راه های ایمن سازی محیط خانه برای کودک

می‌توان برای ایمن سازی محیط خانه برای کودک، از تجهیزات و ابزار ایمنی خاصی استفاده کرد. والدین یا پرستار کودک باید با اصول و ابزار ایمن‌سازی خانه برای کودکان آشنا باشند که در زیر به بعضی نکات پیرامون ایمن‌سازی خانه و ابزار ایمنی و همچنین تجهیزات آن اشاره می‌کنیم.

۱- خطرات موجود در اتاق کودک

باید مطمئن شوید که تخت خواب کودک از پنجره و اشیاء آویزان در بالای سر تخت مانند لامپ و لوستر و حتی عروسک ها به دور باشد. از گذاشتن بالشت و روکش های ضخیم در تخت کودک که ممکن است با کشیدن بر کودک خطر خفگی را افزایش دهد خودداری کنید. یکی از وظایف والدین و پرستار کودک این است که پوشک و همه لوازم تعویض پوشک را در اتاق کودک قرار داده تا ناچار نشوند کودک را برای آوردن لوازم برای چند دقیقه هم شده تنها بگذارند. ایمن سازی محیط خانه برای کودک را می بایستی بسیار جدی انگاشت.

۲- سقوط کودکان

کودکان پس از این که توانستند چهاردست و پا راه بروند شروع به شناسایی مسیر های داخل خانه می کنند. به این ترتیب به تمام مناطقی که احتمال سقوط دارند مثل پله ها دسترسی پیدا خواهند کرد. گاهی حتی پای کودکان در هنگام راه رفتن به برآمدگی های موجود در خانه مثل چارچوب درها و … گیر کرده و می افتند و باعث آسیب جدی به کودک می شوند. برای جلوگیری از افتادن کودکان و ایمن سازی محیط خانه برای کودک از قبیل این خطرات می توان از حفاظ یا حصار و دروازه های ایمنی استفاده کرد. زیر فرش ها و قالی های خانه ترمز فرش قرار دهید. از محافظ های گوشه های میزها استفاده کنید تا اگر احیانا کودکی در کنار میز بیافتد گوشه های میز باعث آسیب به کودکان نشود. طبق تحقیقات انجام شده بیشترین آسیب به کودکان در سنین پایین از طریق سقوط و افتادن می باشد بنابراین والدین یا پرستار کودک در منزل باید همیشه به کودکان نظارت کافی را داشته باشند.

ایمن سازی محیط خانه برای کودک

۳-مسمومیت

در جریان ایمن سازی محیط خانه برای کودک بعضی از لوازم یا محصولاتی که ممکن است باعث مسمومیت کودکان شود از دسترس کودک دور نگه داشته و آن ها را در قفسه هایی با ارتفاع بالا یا قفل شده قرار دهید. این مواد می تواند شامل موارد زیر باشد :

 • دارو ها و ویتامین ها
 • مواد شوینده
 • اسپری و عطر و ادکلن لوازم آرایشی
 • نفت و بنزین
 • رنگ و تینر
 • سیگار
 • مواد سفید کننده
 • آفت کش ها و مرگ موش و افشان های حشره کش ها و …

۴- سوختگی و برق گرفتگی

کودکان به علت داشتن حس کنجکاوی و امتحان کردن همه چیز، دوست دارند به همه اشیاء دست بزنند و آن ها را لمس کنند اما گاها این حس کنجکاوی باعث رسیدن آسیب هایی به کودکان می شود. بیشترین صدماتی که برای کودکان در این مورد اتفاق می افتد سوختگی از طریق مواد داغ مثل سماور، فنجان چای و بخاری و … بوده و برای برق گرفتگی هم بیشتر از طریق سوراخ های کلید پریزها می باشد. برای ایمن سازی محیط خانه برای کودک از قبیل این نوع خطرات، توصیه می شود وسایلی مثل سماور و یا فنجان و کتری و در ارتفاع بالایی قرار گرفته و برای بخاری و شومینه و .. هم حصار یا حفاظ درست کنید و حتما از پوشش های کلید پریز استفاده کنید. نوشیدنی های داغ را دور از دسترس کودکان نگه دارید. سیم های چراغ خواب و لامپ را از دسترس کودکان دور کنید چون علاوه بر برق گرفتگی ممکن است با کشیدن آن و افتادن بر روی خودشان باعث آسیب جدی به خود شوند.

 

۵- در دهان گذاشتن اشیاء

کودکان در یک سنی دوست دارند هر چیزی که لمس می کنند در دهان خود گذاشته و آن را امتحان کنند و این امر باعث آسیب های جدی به کودکان از قبیل مسمومیت و خفگی می شود. پس وظیفه والدین و پرستار کودک، دور نگه داشتن این وسایل از دسترس کودکان است. وسایل ریز و اشیاء کوچک و قابل خوردن و خطرناک باید از کف تمام محیط خانه برداشته شود. از گرفتن اسباب بازی های ریز برای کودک خودداری کنید. از دادن میوه هایی که دارای هسته هستند به کودکان اجتناب کنید چون ممکن است هسته آنها باعث خفگی کودکان شود. همان طور که در بالا نیز اشاره شد ایمن سازی محیط خانه برای کودک شامل نه تنها محیط فیزیکی منزل بلکه لوازم و تنقلات آن نیز می شود.

۶- روشنایی خانه

اتاق کودک باید طوری باشد که روشنایی طبیعی خورشید را داشته باشد و یا اگر این روشنایی در دسترس نیست از لامپ هایی باید استفاده کرد که برای کودک مضر نباشد. برای اتاق کودک سعی کنید از لامپ های LED استفاده کنید. چون در قیاس با لامپ های رشته ای هم هزینه و هم آسیب کمتری برای کودکان دارد.

کودکان تا رسیدن به سنین بزرگسالی بسیار حساس و آسیب‌پذیر می باشند، به همین دلیل نیاز به مراقبت‌های بسیاری دارند تا در نتیجه کنجکاوی‌هایشان دچار صدمه نشوند. والدین کودکان بیشترین تاثیر را حفظ ایمنی کودکان برعهده دارند، همچنین ایمن‌سازی محیط خانه برای کودک، در حفظ سلامت وی مهم‌ترین عنصر است. اگر بنا به هر دلایلی والدین تجربه کافی در این زمینه  یا به خاطر شاغل بودن وقت کافی برای رسیدگی به این امور را ندارند می توانند با استخدام پرستار کودک این مشکل را حل کنند.

موسسه پرستاری